شیشه آمفتامین و عوارض و تبعات آن

شیشه و تبعات آن

آن چه هم اکنون تحت عنوان شیشه در کشور مورد مصرف معتادان قرار می گیرد، نوعی «آمفتامین» است.

بقول .... همه جای دنیا شیشه و کراکشون معلومه چیه الا ایران !

دکتر حمید صالح پور، روان پزشک و نایب رئیس انجمن علمی روان پزشکی خراسان رضوی با اشاره به این نکته ادامه می دهد: به طور کلی ۲ نوع آمفتامین وجود دارد، نوع اول آمفتامین های کلاسیک که کاربرد طبی دارند و آمفتامین های طراح که کاربرد طبی ندارند. نوع کلاسیک در بیماری هایی مثل افسردگی، چاقی یا بیش فعالی کودکان و یا اختلال خواب مرضی در پزشکی و روان پزشکی استفاده می شود اما تفاوت جدی آن ها در این است که نوع کلاسیک آمفتامین ها روی پیام رسان های عصبی «دوپامینی» اثر می گذارد. اما نوع طراح هم روی این پیام  رسان ها و هم روی سیستم پیام رسان عصبی «سروتونین» اثر می کند و باعث تخلیه شدید این ۲ پیام رسان می شود. آمفتامین در فضاهای سیناپسی که ارتباط بین ۲ سلول عصبی را فراهم می کنند باعث تخلیه دوپامین و سروتونین می شود. این اتفاق باعث بروز حس سرخوشی، افزایش حرارت بدن، فشارخون، ضربان قلب و ... می شود.

 شیشه و آمفتامین

بر اساس تحقیقات تمام ترکیبات آمفتامین از جمله شیشه می تواند به سرعت باعث مرگ سلول های مغزی شود و یا تعداد آن ها را کاهش دهد و به علت تخلیه شدید پیام رسان های عصبی، باعث ایجاد هذیان و توهم می شود و فرد را دچار اختلال تفکر می کند.

مصرف کننده ممکن است سوء ظن غیرواقعی به دیگران پیدا کند و این افکار چنان ذهن او را پر می کند که به کیفیت زندگی و روابطش با دیگران لطمه می خورد.

همچنین ممکن است به توهم شنیداری مبتلا شود. در این حالت صداهای غیرواقعی را می شنود و می هراسد. به طور خلاصه باید گفت مصرف کنندگان شیشه در واقع دچار علایم جنون می شوند و دامنه بیماری آن ها به حدی نگران کننده و بغرنج می شود که شباهت به علایم اختلال اسکیزوفرنی پیدا می کند. طبیعی است که در این شرایط فرد عملکرد جسمانی و روانی مثبتی ندارد.

وی درباره تداوم عوارض مصرف شیشه و ارتباط آن با مدت مصرف می گوید: عده ای معتقدند مرگ سلول های مغزی در اثر مصرف شیشه در کوتاه مدت باعث می شود مصرف کننده هرگز بهبود پیدا نکند اما برخی دیگر معتقدند که اگر مصرف کننده بیش از ۶ ماه شیشه مصرف کند، علایم مصرف به صورت پایدار تا پایان عمر در وی باقی خواهد ماند. به این دلیل است که این مواد که به مواد مخدر صنعتی یا روان گردان معروف است در مقایسه با موادمخدر سنتی عوارض فوق العاده خطرناکی برای مصرف کنندگان در پی دارد.

دلایل گرایش به مصرف شیشه

یکی از مهم ترین دلایل گرایش معتادان به مصرف شیشهلذت بیشتر حاصل از مصرف آن در مقایسه با سایر موادمخدر است. این لذت در واقع حاصل از تخلیه سریع پیام رسان های عصبی مغز است که فرد را پس از یک بار مصرف و تجربه ناشی از آن، به مصرف دوباره و چندباره ترغیب می کند. از طرف دیگر مصرف مواد مخدر صنعتی آسان تر از موادمخدر سنتی است و وقت بسیار کمی می گیرد. در دسترس بودن این مواد و این باور نادرست که شیشه اعتیادآور نیست هم باعث شده بسیاری از جوانان به دام این اعتیاد بیفتند. به این ها بیفزایید وفور و ارزانی این مواد را، تا دریابید که چرا جوانان به سرعت به دام اعتیاد می افتند.

بسیاری از جوانان هم این باور نادرست را دارند که آزمایش ها اعتیاد به شیشه را نشان نمی دهد، در صورتی که تست مورفین در مصرف کنندگان شیشه منفی است و تست شیشه آن ها مثبت خواهد بود. درست به همین دلیل است که به باور همه کارشناسان تنها راه مبارزه با مواد مخدر صنعتی، مانند شیشه افزایش اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی مردم نسبت به خطرات این ماده است.

دکتر صالح پور با اشاره به این که رسانه ها، نهادها و مراکز آموزشی و همه دستگاه هایی که به نحوی با جوانان در ارتباط هستند، می توانند در حوزه اطلاع رسانی فعالیت کنند، تصریح می کند: شکی نیست که پیش گیری بهترین راه مبارزه با اعتیاد به موادمخدر است. آگاه سازی عمومی در جامعه، بهترین راه حل است. به این معنا که تمام نهادها، ارگان ها، رسانه های مکتوب و غیرمکتوب، آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی باید دست به دست هم بدهند تا نه تنها درباره مشتقات آمفتامین بلکه درباره کلیه مواد مخدری که حتی ممکن است در آینده وارد بازار شوند، اطلاع رسانی صورت بگیرد.

نباید صبر کنیم تا عده ای از جوانان به این مواد آلوده شوند بعد به فکر درمان بیفتیم. بلکه باید با عزم ملی در راستای مبارزه با این مواد حرکت کنیم.

برخی از دلایل اعتیاد زنان

زنان معتاد به علت پذیرفته نشدن در جامعه صدمه بیشتری می بینند. به گزارش مهر رویا نوری محقق و مشاوره حوزه اعتیاد با بیان این مطلب افزود: فشار به زنان معتاد به گونه ای است که برای مراکز بازپروری زنان از نام دیگری استفاده می کنند و علاوه بر سایه سنگین عرف بر زنان معتاد خدمات ویژه ای برای درمان آن ها تعریف نشده است. نوری با بیان این که پشت اعتیاد هر زن یک مرد وجود دارد افزود: زنان به تصور ورود به فضای رقابتی با مردان وارد دنیای اعتیاد می شوند و حتی همراه پدر و برادر خود که همیشه نقش  حامی آنان را ایفا می کنند به مصرف موادمخدر می پردازند. وی افزود: زنان معتاد برای تامین مخارج موادمخدر به روابط نامشروع رو می آورند و مردان معتاد نیز برای تهیه مواد به دزدی و قاچاق رو می آورند و زن را به تن فروشی سوق می دهند.

 

منبع:  خراسان، شماره انتشار 17978

/ 0 نظر / 58 بازدید